Czy istnieją tanie ubezpieczenia?

tanie ubezpieczenia

Pytanie jest bardzo podchwytliwe, ponieważ kwestia taniości dla każdego znaczy coś innego. Tanie ubezpieczenia to nie tylko sama wysokość składki. Można bowiem płacić kilkadziesiąt złotych mając przy tym niską całkowitą kwotę ubezpieczenia. W innym przypadku niewielka dopłata do opłacanej regularnie składki, może całkowitą jego sumę znacznie podnieść.

Mając na myśli tanie ubezpieczenia pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Pierwszy z nich to okres na jaki podpisywana jest umowa ubezpieczeniowa. Czas trwania umowy ma istotny wpływ na wysokość składki opłacanej przez ubezpieczającą się osobę.

Kolejnym aspektem, mającym wpływ na to czy znajdzie się  dla siebie tanie ubezpieczenia, może być wiek osoby podpisującej umowę. Młodsi ludzie mają większe szanse uzyskać korzystniejszych warunków. Wynika to z oceny ryzyka – starsza osoba pożyje krócej, a więc statystycznie przez krótszy okres będzie opłacać składki ubezpieczeniowe.

W ocenę ryzyka wkalkulowane są również choroby. I to nie tylko te przebyte przez samego klienta. Tanie ubezpieczenia może otrzymć osoba, która w rodzinie nie ma przypadków chorób genetycznych, dziedziczonych przez kolejne pokolenia. Ubezpieczyciel może również, w pewnych przypadkach, zażądać wykonania specjalistycznych badań. Ich wyniki również mają wpływ na wysokość składki.

Tanie ubezpieczenia to zwrot taki sam jak tanie kredyty czy tanie auto. Początkowy koszt oczywiście można zredukować, jednak nie zawsze jest to opłacalne z punktu widzenia przyszłych potrzeb.